Ekonomi

Bu işlemi kredi kartıyla yapanların dikkatine! Kartınız her an kapatılabilir

Enflasyonla mücadele kapsamında bankalar kredi kartı kullanımını azaltmaya yönelik yeni bir önlem aldı.

Bankalar, altın, döviz ve kripto para satın alanların kredi kartlarının kapatılabileceği konusunda müşterilerini uyardı. Konut ve taşıt kredilerinde düzenlemeler yapılırken, kredi kartı harcamalarındaki artış da devam ediyor.

Enflasyonla mücadelede kredi kartı kullanımının azaltılmasına yönelik limit ve taksit sayısı düzenlemeleri yapılırken, bankaların yeni tedbiri de kredi kartlarının kullanım alanlarının kısıtlanması oldu. Kredi kartı müşterilerine yapılan uyarıda, kredi kartıyla döviz, altın ve kripto varlık alımı, vadesi geçmiş kredilerin kapatılması ve “makul gerekçe olmaksızın transfer” nedeniyle kart kullanımının kapatılabileceği belirtildi.

KART HARCAMALARINDA YÜZDE 155 ARTIŞ OLDU

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre 19 Ocak 2024 itibarıyla bireysel kredi kartı hacmi 1 trilyon 172 milyar lira olarak kaydedildi. Geçen yılın aynı döneminde bu fiyat 459 milyar lira seviyesindeydi. Bu da bireysel kredi kartı hacminde yıllık yüzde 155’lik bir artışa işaret ediyor.

Enflasyonla mücadele kapsamında bireysel harcamaların ve kredi kartı kullanımının azaltılması öncelikli hedef olarak belirlendi. Bu kapsamda kredi kartlarına ilişkin bir takım düzenlemeler hayata geçirildi.

Milliyet’in haberine göre bankalar, daha önce basitçe artırılan veya müşteri talepleri doğrultusunda artırılan kredi kartı limitlerinin işlemlerini zorlaştırdı. Ayrıca yurt dışında yapılan bazı harcamalara taksit limiti getirildi.

Kredi kartlarına ilişkin düzenlemelerin ekonomik belgelerde de yer aldığı belirtiliyor. 2024 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programında, kredi kartıyla yapılan harcamalar ve nakit çekimlerin taksit dönemlerinin inceleneceği ve gerekiyorsa ilave tedbirlerin alınacağı belirtildi. 2024-2026 Orta Vadeli Programda kredi kartı kullanımının uluslararası standartlara uygun şekilde düzenleneceği vurgulandı.

AÇIKLAMALARDA UYARI YAPILDI

Son düzenleme kapsamında bankalar, kredi kartlarının temel ihtiyaçlar dışında kullanılmasının engellenmesine yönelik yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. Bazı bankaların müşterilerine gönderdiği kart ekstrelerinde şu uyarıda bulunuldu: “Kredi kartınızla döviz, altın, kripto varlık alımı, vadesi geçmiş kredilerin kapatılması, makul gerekçe olmaksızın yapılan transferler, işlemler nedeniyle kartınız kapatılabilir. Nakit çekme limitinin aşılması ve sistemden para çekilmesine ilişkin işlemler nedeniyle.”

Merkez Bankası’nın faiz artışlarına rağmen kredi kartı kullanımında bir yavaşlama görülmezken, özellikle lüks ve yatırım kategorisi harcamalarda bu durumun en aza indirilmesi amaçlanıyor. Bankacılık kaynakları, kredi kartı faiz oranlarının düzenlenmesi, taksit sınırlaması veya harcama limitlerinin sınırlandırılması gibi yeni düzenlemelerin gündeme gelebileceğini söylüyor. Kredi kartı kullanımının zaruri harcamalardan ayrıştırılmasına yönelik adımlar atılabilir.

KAYNAK: MİLLİYET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu