Teknoloji

Tesla modelleri gümrükte takıldı! Teslimatlar ertelendi

ABD merkezli elektrikli otomobil üreticisi Tesla, geçtiğimiz haftalarda Türkiye’de satışlara başladı. Tesla ilk defa ülkemizde sadece Model Y’yi satışa sundu.

Türkiye’nin sonuna girecek modeller Berlin’de üretilecek. İnternetten sipariş verebileceğiniz modeller için 10 bin TL ödemeniz gerekiyor.

Tesla teslimatları başarısız olmaya başladı

Son zamanlarda bazı Tesla müşterileri araçlarını alamadıklarını belirtmişlerdir. Görünüşe göre bu sorun sadece Tesla için değil birden fazla marka araba için de yaşanıyor.

Tesla, araçları sorunsuz bir şekilde teslim aldıklarını ve gümrük işlemlerinin tamamlandığını belirtirken, ÖTV sisteminde yaşanan beklenmedik bir sorun nedeniyle aracı teslim alamadılar.

Gazeteci Emre Özpeynirci’ye göreTesla, Mayıs ayının başından bu yana Türkiye’de 1000’den fazla araç teslim etti ancak son 1-2 haftadır ciddi bürokratik sorunlarla karşılaştı.

Açıklamalara göre, geçtiğimiz haftalarda gümrüklerde sistemsel sorunlar yaşandığı için araçlar gümrükten çekilemedi. Cuma gününden itibaren sistem ÖTV ödemelerini onaylamamaya başladı.

Tesla’nın durumunda ise şu anda gümrükte 1000’e yakın aracın olduğu, 500’ünün ÖTV’sinin ödendiği ancak teslimatlarının yapılamadığı söyleniyor.

Sorun TSE sisteminden kaynaklanıyor.

İthal edilen araçların yüzde 90 gibi yüksek bir oranı Kocaeli Bölgesi’nden ithal edilmektedir. Burada araçlar gümrük işlemlerinde TSE muayenesinden geçmektedir.

Belirtilene göre TSE denetimlerinin yapıldığı TSE360 isimli bir yazılım yaklaşık 20 gündür hizmet dışı kaldı.

akorenhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu