İş

Kuraklık nedeniyle barajlar boşalırken Yusufeli Barajı doluyor

Kuraklık nedeniyle ülke genelinde birçok barajda su seviyesi düşerken, 22 Kasım’da su tutmaya başlayan Yusufeli Barajı hızla dolmaya devam ediyor. Barajdaki su seviyesi 78 metreye ulaşırken, depolanan su miktarı da 83 milyon metreküpe ulaştı.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerinde yapımı tamamlanan kemer baraj sınıfındaki 275 metre gövde yüksekliğiyle Türkiye’nin birinci, dünyanın beşinci yüksek barajı olan Yusufeli Barajı 22 Kasım’da su tutmaya başladı. Baraj kapaklarının kapanmasıyla birlikte barajdaki su seviyesi 78 metreye, barajda depolanan su miktarı ise 83 milyon metreküpe ulaştı. 3 aydır su tutma süreci sona ererken, başta karayolları olmak üzere baraja yakın köylerdeki evler ve mahalleler birer birer sular altında kaldı. Baraj suları sanayi bölgesi sınırına gelirken, ilçedeki bazı iş yerlerinin ulaşımı için baraj kapakları yeniden açıldı. Uygun olmayan bazı konut ve iş yeri sahipleri için yeni yerleşim yerinde inşaat devam ederken, kaymakamlık eski mahalledeki esnafa 15 gün içinde taşınmaları için süre verdi.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün en büyük yatırımlarından biri olan barajda ise su seviyesinin yükselmesini kontrol edecek 4 adet dip savağı geçtiğimiz aylarda sorunsuz bir şekilde denendi. , su tutma programına uygun olarak.

Yusufeli Barajı’nda enerji üretiminin yıl ortasında başlaması planlanıyor.

275 metre yüksekliği ile dünyada 5. sırada yer alan baraj enerji üretimine hazırlanıyor. 22 Kasım’da su tutmaya başlayan Yusufeli Barajı’nın su toplama hacmi 2 milyar 130 milyon metreküp. Barajdaki su seviyesi 167 metreyi bulduğunda elektrik üretimi başlayacak. Mayıs ayı sonu veya Haziran ayının ilk haftasında bu sürecin tamamlanarak elektrik üretimine başlanması planlanmaktadır. – ARTVİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu