Haber

Cinsel istismara uğrayan kız çocuğuyla ilgili iddialara ilişkin Bakanlıktan açıklama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bazı medya kuruluşları “Cinsel istismara uğrayan özel gereksinimli kız çocuğu devlet korumasına alındıktan sonra aynı şeyleri yaşadı”başlıklı haberle ilgili açıklama yaptı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, söz konusu iddialar reddedilirken şu ifadelere yer verildi:

Bazı yayın organlarında yer alan “Cinsel istismara uğrayan özel gereksinimli bir kız çocuğu devlet korumasına alındıktan sonra aynı şeyleri yaşadı” başlıklı habere ilişkin şu açıklamanın yapılması gerekli görüldü.

Haberde adı geçen mağdur çocuk BA, Bakanlığımızca kurum bakımına alınmadan önce cinsel istismara maruz kalmış ve bu olay nedeniyle 2020 yılından itibaren Bakanlığımız tarafından gözaltına ve bakıma alınmıştır. BA’ya cinsel istismar suçlamasıyla açılan davada sanıklar tutuklu yargılanmaya devam ediyor.

Çocuğun kurum bakımına alındığı andan itibaren ihtiyacı olan tüm tıbbi ve psikososyal destek hizmetleri uzman ekiplerimiz tarafından sağlanmaktadır.

Rehabilitasyon süreci devam eden BA’nın zaman zaman kurumdan izinsiz çıktığı ve her kurumdan izinsiz çıkması durumunda hemen kolluk birimlerine haber verilerek kuruma teslimi sağlandı.

BA’nın kurumdan izinsiz ayrıldığı dönemlerde istismara uğradığı tezleri ilgili Bakanlıklar ile işbirliği içinde titizlikle incelenmekte ve süreç yakından takip edilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

habernazilli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu