Ekonomi

ASKON’dan oran kararı değerlendirmesi

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın, “Bunca yaşanandan sonra amacı dışında kullanılacak kredilere müsamaha gösterilmemeli. Kararı tekrar özetleyecek olursak; Merkez Bankası temkinli davranarak böyle bir karar aldı” dedi. sözlerini kullandı.

ASKON’dan yapılan açıklamada Aydın, Merkez Bankası’nın kararında iç piyasadaki gelişmelerin etkili olduğunu vurgulayarak, “Beklenti 1 puandı. Depremin kısa vadeli etkilerini düşünürsek, Merkez Bankası temkinli davrandı ve 0,5 puan indirdi.” dedi.

Merkez Bankası’nın faiz oranlarını indirme konusundaki kararlılığını sürdürdüğünü kaydeden Aydın, “Depremin kısa vadede ekonomiye olumsuz yansımalarının olacağı doğru. orta ve uzun vadede çok düşük.” değerlendirmesini yaptı.

Aydın dedi ki:

“Kararda iç pazardaki canlılığın etkili olduğunu düşünüyoruz, ihracattaki sakinliğin de göz ardı edilmediği ortada. Turizmle ilgili beklentiler yüksek ama deprem nedeniyle korkular baş gösterdi. Bu kapsamda kampanyalara ayrı bir değer vermek gerekecektir.Ticari krediler elbette üretim odaklıdır,gerçeğe yöneliktir.Kullanılmalıdır.Bu da yakından takip edilmelidir.Çünkü tüm bu olanlardan sonra, gelecek olan krediler Hedefi dışında kullanılmasına müsamaha gösterilmemelidir.Karar tekrar özetlersek Merkez Bankası temkinli davranarak karar almıştır diyebiliriz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu